Bazylianie

IMG_8992Szczątki mieszkańców z XVI, XVII i XVIII wieku, odkryte przed dwoma laty, podczas modernizacji ulicy Konarskiego spoczęły na supraskim cmentarzu. Pochówek odbył się 25 maja. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele kościołów rzymskokatolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego.

Szkielety około 50 osób odnaleziono w lipcu 2011 roku w pobliżu Starej Poczty w Supraślu. Archeolodzy natrafili na nie podczas prac modernizacyjnych pod ulicą Konarskiego. Według specjalistów w XVI i XVII wieku znajdował się tu cmentarz, gdzie chowano prawdopodobnie mieszkańców Supraśla. Na takie przeznaczenie cmentarza wskazują wyniki badań antropologicznych przeprowadzonych przez dr. Iwonę Ptaszyńską-Sarosiek z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jak zauważyli specjaliści: w mogiłach byli pochowani nie tylko mężczyźni ale również kobiety i dzieci.

Badania archeologiczne i antropologiczne trwały ponad rok. Niezwłocznie po przewiezieniu szczątków z prosektorium, w październiku 2012 roku Burmistrz Supraśla zorganizował spotkanie z przedstawicielami kościołów, których dotyczą odkryte szczątki. Uzgodniono wówczas miejsce i sposób dokonania powtórnego pochówku. W końcu października Jego Ekscelencja Biskup Jakub zaaprobował przyjęte rozwiązanie.

Nadejście zimy uniemożliwiło doprowadzenie sprawy do końca. Dlatego uroczystość postanowiono przełożyć na wiosnę tego roku. Ekshumowane szczątki mogły w pokoju spocząć – 25 maja na cmentarzu rzymsko-katolickim parafii św. Trójcy w Supraślu - w sąsiedztwie kaplicy cmentarnej.

ДИВИСЬ БІЛЬШЕ